Behind the Sun-Güneşin arkasında/May 2017

Behind the Sun/Güneşin arkasında

From May 13th-1rst of July 2017

 

Emel Kurhan's new exhibition''Behind the Sun'' opens at Öktem & Aykut on May 13th.

The show may be visited until July 1st 2017.

Churn's production saves the archetypical images of modern life and artistic expression against the congestion of 'the time after'.Thanks to Kurhan's sharp pop interventions,clouds,butterflies and falling leaves are pulled out of the winding sense of nostalgia.

This intervention suddenly reminds an Ancient poem, a childhood memory or an early 20th century classic, but with a twist that renders the images fresh and enlivening. 

In "Behind The Sun", Kurhan devotes the very essence of her imagery to recall the times when the feeling of congestion comes to a standstill. The works reveal young images that encourage us to fight against the suffocation. A sparrow perched upon a teacup, a mouse entranced by the smell of the fresh flowers, rusty chairs of the public parks or confetti rains... Images like these provide times of suspension where the society ends, a nest where it is mute and flat.

                                                                              * 

Emel Kurhan'ın yeni tek kişilik sergisi ''Güneşin arkasında 13 Mayıs 'ta Öktem&Aykut'ta açıldı.

Sergi 1 Temmuza kadar devam edecek.

Kurhan'ın üretimi,modern hayatın ve sanatsal ifadenin arketipik imgelerini,içinde yaşadığımız 'ertesi zaman'ın sıkışmışlığından kurtarır.Eserlerinde bulutlar,kelebekler ve kuru yapraklar;Kurhan'ın kendisine has keskin pop müdahelesi ile,nostalji sarmalından sıyrılıp havalanır.Bu müdahele ile kah Antik bir şiirden,kah çocukluk anılarımızdan,kah 20.yüzyıl klasiğinden bilip de unuttuğumuz bir imge,yeniden anlam kazanır,zihnimizin bulanıklığını giderir.

''Güneşin arkasında''da Kurhan imgelemenin en öz bileşenlerini sıkışmışlık duygusundan azade olma anlarını hatırlamaya adıyor.Böylece bizi nefessiz bırakan karmaşadan kurtulmak için cesaret veren yeniimgeler açığa çıkartıyor.

Fincana konmuş bir serçe,taze bahar çiçeklerinin kokusunun peşinde bir fare,paslanmış park iskemleleri ve konfetti yağmurları;hayatın akışının bir an durduğu,sessizliğin ve zamansızlığın hüküm sürdüğü küçük birer yuva sunuyor.